Kutsal Mekana Yolculuk

Karanlık dünyanın güçleri! – Gulyabaniler gecede!

Bir an solunda, bir an sağında!

Gölgeler gibi sessiz ve ebabiller gibi uçmakta-

Ayaklarının altında, başının üstünde, her yanında çepeçevreler.

Semadan inen kader tanrıçaları! – Topraktan yükselen hayaletler!

Her yerde! Her yerde! Çepeçevre her yerdeler!

Koyu kanatlarını, apansız –çırpıp rüzgara bırakırlar Dipsiz derinliklerden çıkmış gibi – kaybolmuş kederli ruhlar-

Kirli ve bayağı; korkunç gecede

En uzun günün solgun ilk ışıklarının öncesinde!

Robert Drane

Kimyager Robert Drane 1858’de eczanesini açmak üzere Cardiff (Galler, Birleşik Krallık)’e taşınır. Muhteşem bir doğa bilimci olan Drane, Cardiff Doğa Bilimcileri Topluluğu’nu kurar ve 1800’lü yılların sonunda Skomer Adasının da dahil olduğu Galler adalarına keşif yolculuklarına çıkar. Skomer Adasına yaptığı yolculuklardan birine ait notlarını “Kutsal Mekana Yolculuk” başlıklı bir konuşmada toplar ve Topluluğa sunduğu konuşmasına şöyle başlar: Topluluğa sunulan her makale bir başlığa sahip olmalıdır ve şimdiki makalenin başlığı şu notların alındığı bir yerin adının açık edildiğinde doğa tarihine verilebilecek zarardan kaçınmak için koyulmuştur. … Ve bunlarla bağlantısız olsa da çalışma alanında bulduğumuz kafatası miktarından ve her yere saçılmış kuru kemiklerin bu alanın ıssız varlığına kattığı garip karakterden ötürü bu makalenin başlığını “Kutsal Mekana Yolculuk” olarak belirledim. 

Konuşmada bahsi geçen Skomer Adasını doğru mevsimde bir kez ziyaret eden herkes bu fikre sonuna kadar katılacaktır. Bir kara parçası düşünün, sadece 3 km2; bitki örtüsü rüzgar ve deniz tuzu tarafından biçimlendirilmiş, yüz binlerce deniz kuşu tarafından gübrelenmiş ve binlerce tavşan tarafından otlanmış…

Skomer Adasında gün ışığında yürürken her bir adımda karşınıza bir deniz kuşu çıkıyor; kara sırtlı martılar, kuzey gümüş martıları, deniz papağanları, alkler… Ve adım attığınız alan delik deşik (oyukları ile sarılı) ve tabii ki yerler onlarca Atlantik yelkovanı kemikleri ile kaplı… Karanlık çöktüğünde ise ada bambaşka bir hal alıyor. Zifiri karanlıkta, sağınızdan, solunuzdan, kafanızın 5-10 santim üzerinden, bazen kanat çırpışından kaynaklanan rüzgarı hissedeceğiniz kadar burnunuzun dibinden; omurganızdan bir ürperti inmesine sebep olacak bir ses çıkararak uçan, yere konan, kavga eden, eşine kur yapan yelkovanlar… Görme işlevinizden yararlanamadığınız bu gecede etrafınızda neler olup bittiğini anlamaya çalışırken hayranlık ve korku ile karışık duygulara kapılmamak mümkün değil.

Skomer Adasına gidene kadar aslında hiç gerçek bir deniz kuşu kolonisi görmediğimi fark ettim!

Birçok adanın habitat bakımından son derece hassas durumda olduğu, ada biyolojik çeşitliliğinin yok olma noktasına geldiği bu zamanda ben Skomer Adasından bu kadar etkilendiysem Robert Drane’in gördüklerini çok merak ediyorum!

Usta (Prof Tim Guilford) ve çırak (Ollie Padget, artık Dr Padget) Skomer Adasında arazi çalışması sonrasında yumuşacık Atlantik yelkovanı oyuklarının üzerinde dinlenirken

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s