Neden Deniz Kuşu Delisiyim?

“Kuşların, bize kendi eylemlerimizden kaynaklanan olumsuz sonuçları gösterebilme yetenekleri onların en önemli fakat değeri en az anlaşılmış özelliklerindendir. Kuşların bu ücretsiz nasihatlarına karşılık, biz hiç kulak asmıyoruz.”

Marjory Stoneman Douglas, 1947

2008’de kuş gözlemine başladıktan kısa süre sonra İstanbul Kuş Gözlem Topluluğuna üye oldum. Bir gün, deneyimli gözlemcilerden Bahar Bilgen grubun yazışma listesine bir e-posta gönderdi; topluluğun web sitesi için hazırladığı yazıda “Denizlerin Çocukları Yelkovan Kuşları” başlığı ile Yelkovanları ve ne kadar “gizemli” olduklarını anlatıyordu, bir çok paragrafın sonu “Yine bunun nedeni Türkiye genelinde henüz Yelkovanlar hakkında belli sonuçlara varan, tamamlanmış araştırmaların olmamasındandır.” gibi cümlelerle tamamlanıyordu. “Nasıl olur” dedim yazıyı okuduktan sonra, “bir sürü insan var, kuşlara meraklı… Nasıl olur da Boğaz’da her gün önümüzden geçen bu tür bu kadar gizemli kalır?” “Ben” dedim, “bu gizemi çözerim”. Ve o günden beri hayatımın en büyük sorusu Yelkovanlar oldu.

2010’da İstanbul Boğazında dahil olduğum Yelkovan projesi ile sorularıma cevap aramayı hedefledim ancak gözlem yaptıkça, veri topladıkça kendimi daha çok soru sorarken buldum. Ve bu işin sonu buraya kadar geldi; Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsünde Doktora öğrencisiyim, deniz kuşu bilimcisi olmak istiyorum. İstanbul ve Çanakkale Boğazında muhteşem bir ekip ile Yelkovan İzleme Projesini hayatta tutmak için uğraşıyorum. 5 yılımı Yelkovana verdim, 55 yılımı daha vermeye çok hazırım. Çünkü Yelkovanlar, içinde olduğumda kendimi son derece huzurlu hissettiğim deniz ekosistemi hakkında bana çok şey söyleyebilirler -ancak kelimeleri o tüp burunlarından cımbızla çekmemi istiyorlar, o ayrı.

Deniz Kuşu Delisine hoş geldiniz!

Ocak 2015

İletişim: Mail veya Twitter

Yelkovan

Yelkovan Fotoğraf: Kemal Kahraman

(Kapak Fotoğrafları: Andre Schumacher § William F. Adams § John Giles § Pere Abelló)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s