5 Yıl Sonra Deepwater Horizon: En büyük suçlu sensin!

BP_Petrol_Sizintisi_DaveMartin

Dalgalarla kıyıya vuran petrol. Orange Plajı, Alabama. Fotoğraf: Dave Martin

20 Nisan 2010, bir çok deniz kuşu türünün üreme dönemi içerisinde olduğu güzel bir bahar gününde Meksika Körfezinde ABD tarihinin en büyük petrol sızıntısına neden olan kaza meydana geldi. Patlamadan sonra petrol kuyusu 87 gün boyunca kapatılamadı. Sonuç: denize akan 750 milyon litreden fazla petrol! Körfezin kıyıları bir çok kıyı kuşu için önemli bir üreme ve göç döneminde duraklama dolayısı ile yakıt ikmal alanı. BP petrol sızıntısı bu kıyı kuşlarının habitatına sızarak üreme döneminin ortasında tahminen 1 milyondan fazla kuşun ölümüne neden oldu.

Pelikanı petrolden arındırma çalışmaları. Fotoğraf: Bill Haber

Pelikanı petrolden arındırma çalışmaları. Fotoğraf: Bill Haber

Olaydan 5 yıl sonra, bilim insanları hala denizin farklı tabakalarında petrol buluyor, yunuslarda bu olaydan kaynaklanan yeni akciğer hastalıkları keşfediyor, kritik sulak alanların yok oluşunu izliyor. Petrol sızıntısı sadece kuşları etkilemedi; kıyıdaki böceklerden, balıklara, mercanlardan deniz memelilerine kadar denizdeki bütün yaşam etkilendi (deniz dışındaki yaşamı saymıyorum bile). Tabii ki BP bu olayın üstünü örtmek için her şeyi yaptı. BP hala insanları Körfez’de artık petrol sızıntısından bir iz kalmadığına ikna etmeye, aldığı para cezalarını ertelemeye çalışıyor. Diğer tarafta Körfez’deki kuşlar için canla başla çalışan insanlar artık kaynakların bir an önce Körfez’in restorasyonu için kullanılmasını talep ediyor. National Audubon Society tarafından oluşturulan imza kampanyası hala aktif, siz de tepkinizi ekleyebilirsiniz.

Bu kaza, her birey insanın ne kadar sorumsuz ve bencil olduğunu gösteren en güzel örneklerdendir. Deepwater Horizon patlamasında en büyük sorumlunun BP olduğuna inanıyorsanız bir kez daha düşünün. Her gün daha ucuz petrol talep eden veya her gün en kısa mesafeye ulaşım için dahi Dünya’nın karbon stoklarını umursamadan tüketen kimdir bir düşünmek gerek. Evet, artık tek başımıza dünyayı kurtaracak aşamayı çoktan geçtik belki ama bu devirde kişisel olarak doğaya karşı sorumlu davranmazsak bunun faturasına da hazırız demektir. Unutmayın doğa bir bütün ve biz de onun bir parçasıyız, bütün yaşam kaynağımız ondan geliyor, biz onu ne kadar kaliteli kullanırsak o kadar kaliteli yaşarız. Ha, eğer her şeye rağmen kişisel sorumluluklardan vazgeçmiş ya da umursamayan insanlardan biriyseniz bebeğinizin mutasyonlarla doğmasına ya da çocuk yaşında kansere yakalanmasına da aldırmayın lütfen!

BP petrol sızıntısını bir çok açıdan ele almış ödüllü belgeseli (The Great Invisible) de yakaladığınızda kaçırmayın derim. 5. yılında kazadan kaynaklanan yıkımı anlatan iki güzel infografik ise Missisipi Deltası Restorasyon Projesi ve Natural Resources Defense Council‘den. Temiz okyanus, temiz yaşam!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s